Historia firmy


Firma Via Cargo Logistics Polska Sp. z o.o. została założona w 2004 roku w Warszawie. Podstawową działalnością Spółki jest organizacja międzynarodowego transportu kolejowego, samochodowego i kombinowanego.

W 2006 roku Via Cargo rozszerza zakres swojej działalności  o serwisowanie i wynajem wagonów kolejowych.

W 2007 roku oferta firmy zostaje wzbogacona o dystrybucję części zamiennych do taboru kolejowego.

W 2008 roku, ze względu na dynamiczny rozwój serwisu i dystrybucji części, działalność ta zostaje wydzielona do spółki Via Cargo Technika Sp. z o.o.

W 2009 roku powołana zostaje Via Cargo Logistics GmbH celem usprawnienia obsługi klientów z Zachodniej Europy.

W marcu 2010 spółka Via Cargo Logistics Polska Sp. z o.o. zostaje przekształcona w spółkę akcyjną Via Cargo S.A.

W 2014 roku powstaje Exploris S.A., który skupia spółki z branży logistycznej i handlowej, tworząc wszechstronną platformę usługową zapewniającą klientom dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań transportowych. Spółki należące do Grupy Exploris SA działają w trzech obszarach:

  • przewozów kolejowych realizowanych własnym taborem na podstawie licencji przewozowych na terenie Niemiec, Polski i Holandii
  • usług spedycyjnych realizowanych przez własne spółki we współpracy z innymi podmiotami wykonywane na terenie całej Europy
  • handlu towarami masowymi – przede wszystkim stalą i chemikaliami

Struktura Exploris gwarantuje dopasowanie najkorzystniejszego rozwiązania logistycznego z punktu widzenia każdego Klienta. Klient otrzymuje możliwość wyboru pomiędzy licencjonowanym przewoźnikiem kolejowym operującym na rynku międzynarodowym lub lokalnym i międzynarodową spedycją, realizująca bardziej skomplikowane zadania przewozowe.

Rocznie realizujemy ponad 100 mln EUR obrotu oraz przewozimy ponad 10 mln ton towarów. Posiadamy w stałym zatrudnieniu 25 lokomotyw elektrycznych, 10 spalinowych oraz 300 wagonów.

Zatrudniamy łącznie 200 pracowników. Miesięcznie uruchamiamy średnio 600 pociągów.